چگونه از پوست خود مراقبت کنيم ؟ (قسمت دوم )
چگونه از پوست خود مراقبت کنيم ؟ (قسمت دوم )

نويسنده :فريبا جعفري نميني

مراقبتهاي تکميلي ازپوست

1 ـ پوسته برداري :

پوسته برداري به پوست حيات دوباره مي بخشد ،سلول هاي مرده ي پوست را از ميان برمي دارد و کثافات عمق پوست را بيرون مي کشد .
کساني که پوست خشک و يا حساس دارند بايد حتماً از پوسته بردار مناسب با پوستشان استفاده کنند و هنگام استفاده از پوسته بردار از حرکات خشن و محکم خودداري کنند .براي پوستهاي خشک کافي است که تنها ماهي يک بار از پوسته برداري استفاده شود .
پوسته برداري براي پوست چرب ،براي کاهش چربي پوست و پيشگيري از بروز آکنه است به شرط آنکه از پوسته بردار مناسب استفاده شود .
براي پوست چرب مي توان دو هفته تا سه هفته يک بار از روش پوست برداري بهره گيرند .
براي هر نوع پوستي ،پوسته برداري بايد با حرکات ملايم و نرم صورت گيرد و کساني که داراي پوستي حساس و شکننده هستند بايد از مصرف پوست بردارهاي اسيدي چون ليموترش ، آناناس و ماست پرهيزکنند .
براي پوستهاي خشک يک قاشق سوپخوري بادام آسياب شده را در يک ظرف کوچک روغن بادام مخلوط کرده و به روي پوست بماليد.
ويا مي توانيد يک عدد هلو را رنده کرده با يک قاشق سوپخوري جو آسياب شده مخلوط کرده و با ملايمت به روي پوست ماساژدهيد سپس با آب گرم بشوييد .
براي پوست چرب نيز صد گرم بادام پوست گرفته و آسياب شده را با يک عدد تخم مرغ و دو قاشق مرباخوري گلاب مخلوط کرده و پوسته برداري را تهيه کرده و با نوک انگشتان و با ملايمت به روي مناطق چرب صورت بماليد .ده دقيقه صبرکنيد و سپس صورتتان را خوب بشوييد .
آب انگور و سيب از پوسته بردارهاي طبيعي است که پوست را بسيار روشن و درخشنده مي سازد .

2 ـ بخور دادن :

بخورمؤثرترين ،ساده ترين ، به صرفه ترين روش پاک کردن منافذ پوست و تسريع جريان خون درصورت است .علاوه بر اين بخور خطوط ريزروي پوست را محو ساخته و به رفع کم آبي پوست کمک مي کند .
روش بخور دادن :
اگر دستگاه بخور داريد با آن و اگر دراختيار نداريد مي توانيد از يک ظرف آب براي بخوراستفاده کنيد و يک حوله روي سر و شانه ها انداخته و براي پوستهاي چرب به مدت 10 دقيقه و براي پوستهاي خشک مدت 5 دقيقه کافي است . مي توانيد اگر پوست خشک داريد چند قطره روغن بادام يا روغن بچه به آب اضافه کنيد و اگرپوست ترکيبي داريد يعني نه خشک و نه چرب است مي توانيد چند گلبرگ گل رز يا محمدي در آب بياندازيد .پس از بخور ، پوست خود را با گلوله پنبه آغشته به پاک کننده تميز کنيد و به ياد داشته باشيد که حتماً پس از بخور و شستشو با پاک کننده ،صورت خود را با آب سرد آبکش کنيد .
اگرپوست خشک داريد سعي کنيد پس از ماليدن مقداري مرطوب کننده غليظ و ماساژ ملايم صورت از بخور استفاده کنيد .گرما و رطوبت کمک مي کنند تا کرم بهترعمل کند و به پوست شما طراوت ببخشد .درنظر داشته باشيد که آب نبايد بيش از حد داغ باشد زيرا در اين صورت روغن هاي طبيعي بخار شده و شما هيچ بهره اي از آن نمي بريد .براي طراوت بخشيدن به پوست از برگ درخت ليمو ،هل ،روغن اسطوخودوس استفاده کنيد .اگرپوست شما طبيعي و يا چرب است مي توانيد چند قطره روغن سوسبز يا نعنا يا دو کيسه چاي نعنا در آب بيندازيد و اگر داراي پوست خشک هستيد شيراز بابونه استفاده کنيد .
براي تعداد دفعات بخوردادن اينکه بستگي به نوع پوست شما دارد ولي معمولاً بخوردادن پوست هردو هفته يکبار تا يک ماه يک بارمناسب است .
نکته :اگرپوست حساس داريد مثلاً رگهاي خوني قابل مشاهده در صورت شما وجود دارد پوستتان را بخور ندهيد زيرا حرارت مي تواند موجب شکسته شدن رگهاي خوني پوست گردد .

3 ـ ماسک :

يکي ازمهمترين فوايد استفاده از ماسک ، تغذيه سلولهاي پوست است .علاوه بر آن ماسک هاي طبيعي و گياهي کمک مي کند تا از افتادگي پوست صورت شما تا حد زيادي جلوگيري کند .
هفته اي يک يا دو بار از ماسک استفاده کنيد تا درآينده اي نه چندان دور در آينه صورتي شاداب ، شفاف ، بدون لک و جوش از خود ببينيد .
قبل از استفاده از ماسک توجه به نکات زير ضروري است :
1)پوست صورت خود را با آب و صابون مناسب يا پاک کننده مناسب با پوستتان تميزکنيد .
2)بهتر است صورت خود را با گلاب و آب بخور دهيد .
3)ماسک را با ملايمت و بدون عجله به روي پوست خود بماليد و پوست گردن خود را فراموش نکنيد .
4)به پشت دراز کشيده و به آهنگ ملايم و آرام بخشي گوش دهيد .سعي کنيد به هيچ چيز فکرنکنيد .
5)پس از سپري شدن مدت زمان لازم ، ماسک را با جريان آب گرم بشوييد و پس از آن بهتر است رطوبت صورت خود را با حوله خشک نکنيد.
انواع ماسک :

ماسکهاي پوست چرب :

ـ ماسک ليمو ترش :

نصف پيمانه برنج را به صورت کته ي شلي بپزيد .کته را آسياب کنيد و با يک قاشق غذاخوري آبليموي تازه مخلوط کنيد تا به صورت کرم نسبتاً غليظي در آيد و سپس استفاده کنيد .

ـ ماسک گل :

سفيده ي تخم مرغ را کمي بزنيد تا کمي کف کند .يک قاشق غذاخوري خاک رس بهداشتي را با آن مخلوط کنيد و چند قطره عرق نعنا به آن بيافزاييد . مواد را کاملاً مخلوط کرده و به صورت خود بماليد .

ـ ماسک توت فرنگي :

کافي است يک پيمانه توت فرنگي را پوره کرده و به مدت ده تا پانزده دقيقه به روي صورت خود قرار دهيد .

ـ ماسک خيار :

خيار را به شکل ورقه هاي نازک بريده و آنها را روي پوست صورتتان قرار دهيد 15 دقيقه آرامش کامل و دراز کشيده و سپس پوستتان را با آب بشوييد .

ـ ماسک سفيده ي تخم مرغ :

يک عدد سفيده ي تخم مرغ را بزنيد تا کمي کف کند .يک قاشق چايخوري عسل و يک قاشق چايخوري آب نارنج را به آن اضافه کنيد و خوب هم بزنيد و به مدت 15 تا 20 دقيقه روي صورت قرار دهيد .

ـ ماسک ريشه بابا آدام :

اگر پوستتان مرتب جوش مي زند از اين ماسک استفاده کنيد .سه تکه ريشه بابا آدم را با دو ليوان آب جوش به مدت 20 دقيقه دم کنيد .سپس اين دم کرده را روي پوست صورت ،به ويژه در نقاطي که جوش دارد ماليده و نيم ساعت بگذاريد بماند سپس بشوييد .

ـ ماسک آرد برنج :

يک قاشق آرد برنج تازه را با مقداري آب نارنج مخلوط کرده و به صورت بماليد و پس از 20 دقيقه صورت خود را بشوييد .

ـ ماسک کاسني :

کاسني را با کمي آب جوشانده و سه قاشق از اين عصاره را با يک عدد سفيده ي تخم مرغ مخلوط کنيد .اين ماسک را 20 دقيقه روي صورت نگه داريد .

انواع ماسک براي پوستهاي خشک :

ـ ماسک آواکادو :

گوشت ميوه ي آواکادو را رنده کنيد و با کمي آبليموي تازه مخلوط کنيد و روي پوست قرار دهيد .

ـ ماسک موز :

موز را رنده کرده و با يک قاشق مرباخوري عسل و کمي خامه مخلوط کرده و روي صورت بماليد .اين ماسک به ويژه در زمستان براي پوست بسيار مفيد خواهد بود .

ـ ماسک هلو :

هلو را رنده کرده و با يک قاشق خامه مخلوط کنيد و مدت 20 دقيقه روي صورت بگذاريد پس با آب ولرم بشوييد .

ـ ماسک روغن بادام :

براي برطرف کردن خشکي پوست و دفع چين و چروک روزانه دو بارروغن بادام تلخ را به پوست بماليد .

ـ ماسک تخم مرغ :

يک عدد زرده ي تخم مرغ را با يک قاشق مرباخوري لانولين مخلوط کنيد و روي پوست بماليد و بعد از 20 دقيقه با آب ولرم بشوييد .

ـ ماسک روغن زيتون :

روغن زيتون يک قاشق چايخوري زرده ي تخم مرغ و يک قاشق چايخوري آب ليموي تازه مخلوط کنيد و با چنگال خوب بزنيد تا رنگ آن روشن شود .پس به مدت 15 دقيقه روي صورت قرار دهيد و بعد آن را بشوييد .

ـ ماسک هويج :

آب هويج را با يک قاشق چايخوري روغن بادام تلخ و يک قاشق غذاخوري آرد گندم مخلوط کنيد و 15 تا 20 دقيقه روي صورت قرار دهيد .
نکته :به خاطر داشته باشيد تنها در صورتي مي توانيد از فوايد ماسکها بهره ببريد که ماسک مناسب باپوست خود را انتخاب کنيد .همچنين دقت کنيد که هيچگاه ماسک را به روي پوست لبها و دورچشم نماليد .

معجزه ي ماساژ :

صورت 120 ماهيچه دارد .حتي مقدار کمي استرس هم مي تواند براين ماهيچه ها تأثير بگذارد .يکي از فوايد بي شمار ماساژ تحريک فعاليت سيستم لنفاوي براي خارج ساختن باکتري ها و سموم از درون سلولهاي پوست
است.
ماساژ را مي توانيد هفته اي يکبار به مدت 15 دقيقه روي صورت انجام دهيد و از فوايد آن لذت ببريد .
با پاکسازي پوستتان شروع کنيد .از نوک انگشتان خود استفاده کنيد و از مرکز صورت به شکل حرکات دوراني کوچک به طرف خطوط خارجي صورت ، پوست را ماساژ دهيد انگشتان و کف دست را با روغن زيتون و يا بادام آغشته کنيد و همه نقاط صورت ،پيشاني ،گونه و چانه را به صورت منظم ماساژ دهيد .
ضربه هاي ريز و ملايم به تمام پوست صورت وارد کنيد .کار را با فشار ملايم روي شقيقه ها به پايان بريد .
منبع: ازپوست خود چه مي دانيد ؟