۲۰ نکته طلايي براي مطالعه بهتر
۲۰ نکته طلايي براي مطالعه بهتر


 

 
با کمک اين مطلب مي توانيد هر نوع مطالعه اي اعم از درسي، غيردرسي و... را بهينه و هدفمند انجام دهيد. رشد، در زندگي به عاملي به نام آموختن مرتبط است و بهترين زمينه يادگيري هم بدون شک مطالعه است. متاسفانه خيلي از خانم ها به خصوص خانم هاي خانه دار به دليل درگير شدن با زندگي روزمره از مطالعه فاصله گرفته اند و هر از چند گاهي هم که به سراغ مطالعه مي آيند به دليل آن که بازه زماني زيادي از آخرين فعاليت جدي ذهني شان گذشته، آمادگي لازم را براي درک مطالب ندارند. بسياري از آقايان هم به علت درگيري زياد و خستگي جسمي و روحي ناشي از زندگي بازدهي خوبي در مطالعه ندارند براي همين بعد از مدتي ديگر سراغي از مطالعه نمي گيرند مگر خواندن اخبار روزنامه ها. دانش آموزان و دانشجويان هم با مشابه چنين مشکلي مواجهند و دربعضي موارد تصور مي کنند مطالعه زياد و چندين و چندباره يک مبحث درسي، يعني تضمين يادگيري بهتر و کسب نمره بالاتر. غافل از اين که يادگيري با رعايت شيوه هاي صحيح مطالعه رابطه مستقيمي دارد.
يک مطالعه موثر، (درسي و غيردرسي) يعني يادگيري مباحث و درک آن ها در کمترين زمان، در کنار باقي ماندن مطلب در حافظه. نکاتي که در ادامه مي خوانيد به شما در مطالعه موثر کمک خواهد کرد:
۱ - سعي کنيد براي شروع، کتاب يامجله اي را که مي خواهيد بخوانيد؛ ورق بزنيد، عنوان فصل ها، تيتر مطالب، عناوين مياني مطلب (ميان تيترها) و... را به همراه تصاوير و عکس نوشت ها مرور کنيد تا بدانيد چه چشم اندازي در اين مطلب پيش رو داريد واهداف آموزشي و رفتاري مطلب چه خواهد بود؟
۲ - وسايل لازم براي يادداشت برداري را کنار دستتان بگذاريد، يادداشت برداري، علامت زدن، خلاصه نويسي و... به شما کمک مي کند هم منبع مفيدي براي مرور مطلب داشته باشد هم ذهنتان حين مطالعه فعال بماند.
۳ - حاشيه نويسي را فراموش نکنيد تاموضع تان نسبت به مطلب براي هميشه باقي بماند و قابل رجوع باشد.
۴ - کلمات کليدي مطلب راهمان جا روي کتاب يا روي کاغذ ديگري بنويسيد تا مطلب در ذهن شما طبقه بندي شود.
۵ - زمان و مکان مناسبي را براي مطالعه انتخاب کنيد تا مطالعه شما به راحتي دچار خلل و سکته نشود.
۶ - حتما براي مطالعه برنامه ريزي داشته باشيد تا قبل و بعد آن مشخص باشد و حتي اطرافيانتان هم از آن باخبر باشند.
۷ - رختخواب جاي مناسبي براي مطالعه نيست، مطالعه هم کاربرد قرص خواب آور را ندارد مطالعه لحظاتي قبل از خواب ماندگار نيست.
۸ - قبل و بعد از صرف غذاهاي پرچرب مطالعه نکنيد.
۹ - يک موضوع را بيش از يک ساعت نخوانيد، سعي کنيد بين فواصل مطالعه استراحت کنيد و به ذهنتان امکان بايگاني داده ها را بدهيد.
۱۰ - دو مبحث مشابه درسي وغيردرسي را پشت سرهم نخوانيد.
۱۱ - خود رامعلمي فرض کنيد که مي خواهد همان مبحث را به دانش آموزي ياد بدهد؛ آن چه مي خوانيد را براي خودتان تشريح کنيد.
۱۲ - اولين و بهترين کار براي تمرکز داشتن اين است که هيچ کار نکنيد؛ اگر بخواهيد مدام به خودتان بگوييد تمرکز داشته باش روي گفتن اين جمله تمرکز کرده ايد تا ياد گرفتن مطلب .
۱۳ - مطالعه از باب مفاعله است، اقدامي است دو طرفه، پس فعال باشيد و نقش نويسنده را حس کنيد.
۱۴ - از خودتان سوال بپرسيد و پاسخ بدهيد.
۱۵ - سبک خود را در مطالعه با تمام ابعادش کشف کنيد. اين که در شلوغي مي توانيد درس بخوانيد، در سکوت، در هواي آزاد، نشسته يا...
۱۶ - اطراف محل مطالعه را خلوت کنيد تا تمرکزتان به هم نريزد.
۱۷ - اگر پيش روي شما افقي از دور دست وجود داشته باشد بهتر است؛ چون براي يادگيري بهتر لازم است هر ازچندگاهي چشم ها را از کتاب برداريد و به نقطه اي نامعلوم نگاه کنيد.
۱۸ - سعي کنيد درمکان مطالعه هواي آزاد جريان داشته باشد تا هوس چرت زدن و کسل شدن را نکنيد.
۱۹ - مطالعه جمعي لذت بيشتري دارد، به خصوص اگر راجع به موضوعات با ديگران بحث کنيد.
۲۰ - براي آن که موضوع در حافظه شما ماندگار شود هر از چند گاهي به خلاصه، حاشيه هاو... براي مرور بيشتر رجوع کنيد. براي اين کار لازم است کتاب مخصوص به خود را داشته باشيد، استفاده از کتاب هاي ديگران که پر است از انواع علايم، حاشيه ها و خط کشي ها روند مطالعه و مرور مجدد شما را مختل مي کند.
در پايان فراموش نکنيد کتاب بهترين هديه است و قبل از مطالعه خواندن دعاي پيش از مطالعه بهترين کار- موفق باشيد.
منبع:http://www.khorasannews.com
ارسال توسط کاربر محترم سایت :hasantaleb