عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌وآله: بخشنده ترین شما پس از من کسی است که دانشی بیاموزد آنگاه دانش خود را بپراکند. میزان الحکمه
کتاب های الکترونیکی

بیماری لیکن پلان چیست؟

بیماری لیکن پلان چیست؟
یک شنبه 16 مهر 1391  09:09 ق.ظ

 


باشگاه خبرنگاران: بیماری لیکن پلان یک بیماری التهابی خارش دار پوست و مخاط است.

دکتر عباس انتظاری متخصص پیشگیری از بیماری، عضو هئیت علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، عضو انجمن علمی لیرز پزشکی ایران تصریح کرد: این بیماری به طور معمول در افراد بین سنین ۳۰ تا ۶۰ سال مشاهده می شود.

انتظاری در مورد علت این بیماری خاطر نشان کرد: دلیل این بیماری هنوز به خوبی شناخته نشده است اما بیشتر زمینه ایمونولوژیک دارد و در اکثر مواقع با بیماری های خود ایمنی مثل کم کاری تیروئید، کم کاری غدد پاراتیروئید، کم کاری غدد فوق کلیوی و دیابت همراه است.

این متخصص متذکر شد: در این بیماری ضایعات مسطح چند ضلعی ارغوانی رنگ روی پوست و مخاط ایجاد می شود و این ضایعات بیشتر در نواحی مچ دست، مچ پا، ساق پا و نواحی پشت شایعتر است.

انتظاری گفت: شایان ذکر است که اندازه این ضایعه از یک سر سوزن تا چندین سانتی متر متغییر است.

وی خاطر نشان کرد: ضایعات مخاطی نیز غیر زخمی شونده خواهد بود و بیشتر در دهان دیده می شود. ضایعات ناخنی نیز در ده درصد موارد مشاهده می شود و به شکل نازک شدن صفحه ناخن است. ریزش مو شایع نیست اما در صورت ریزش مو متاسفانه دائمی خواهد بود.

وی تاکید کرد: به طور معمول بیماری لیکن پلان در عرض ۹ ماه در ۵۰ درصد موارد بهبود پیدا خواهد کرد و در طی ۱۸ ماه، ۸۵ درصد بیماران به طور کلی بهبودی پیدا می کنند.
این متخصص پیشگیری از بیماری ها همچنین به افراد توصیه کرد: افرادی که ضایعات مسطح و خارش دار روی پوست خود دارند از مصرف خود سرانه دارو خودداری کرده و برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنند و برای درمان به توصیه ها و راهنمایی های پزشک عمل کنند.

 

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

abdo_61
abdo_61

کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 36643
محل سکونت : ایران زمین